Adélka je 5ti letá holčička, která se narodila jako zdravé miminko. Kolem 10tého měsíce se její vývoj začal opožďovat, opoždění postupem času bylo výraznější a svým vrstevníkům se vzdalovala, začalo tedy velké pátrání po příčinách opoždění. Prošla a stále prochází mnoha a mnoha odbornými poradnami a všechna ta vyšetření stále neberou konce. Od cca 2let se začaly pomalu přidávat různé diagnózy, po 3tím roce se zjistilo genetické onemocnění – mikroduplikační syndrom 16p13.11, nyní kromě tohoto syndromu, (který by ale neměl způsobovat tak velké zdravotní problémy, které Adélka má), má i další diagnózy např. mikrocefalie, faciální dysmorfie, známky DMO-spastická diparéza, anizometropie, strabismus, opožděný vývoj řeči, opoždění mentálního vývoje, umbilik. hernie.

Od svého roku života, do teď neustále velmi intenzivně Adélka rehabilituje, aby zvládla samostatnou chůzi. A nejen tu, Adélka potřebuje péči 24 hod denně, nejen, že nechodí, sama se nenají, je na plenkách a nemluví. Proto je potřeba podstupovat mnoho terapií na všestranný rozvoj Adélky, ať už je to hipoterapie, canisterapie, ergoterapie atd. Pravidelně jezdíme 2xročně na měsíc do lázní.  Adélka také již 4x podstoupila intenzivní cvičení TheraSuit v CENTRUM HÁJEK u Plzně.  Tyto terapie jsou velmi prospěšné, ale bohužel je nehradí zdravotní pojišťovny a my je Adélce musíme platit ze svých peněz, což je pro nás rodiče velmi náročné a už to bohužel ani není v našich silách. Intenzivní rehabilitace se doporučuje opakovat po cca 3-4měsích, aby se dostavil výsledný efekt a terapie měla smysl.

Musím také napsat, že Adélka je úžasná holčička, která se moc snaží a je velmi trpělivá. Při tom všem, co musí zvládnout, ať je to neustálé každodenní cvičení, nebo různá vyšetření v nemocnici má velmi často úsměv na tváři, je to naše sluníčko a moc si přejeme, aby Adélka byla spokojená. Tak moc  chce chodit, zatím to sama nezvládne, ale my pevně věříme, že společně k vytouženému cíli dojdeme.

 

S pozdravem Adélky maminka Lucie Buryanová