Touto cestou bych Vás chtěla požádat o zařazení / přihlášení do Vašeho programu REHA ES pro mou dceru Sofii Vondruškovou, která by byla na REHABILITAČNÍ POBYT V CENTRU HÁJEK se sídlem Šťáhlavice 158, 332 03 Nezvěstice. Sofie z důvodu vážného zdravotního stavu potřebuje intenzivní rehabilitaci v délce pobytu 14 dní, min 3x za rok. Sofie je stálým klientem Centra Hájek.

Sofie se narodila předčasně (ve 28. týdnu těhotenství) s těžkým zdravotním postižením – dg.: DMO spastická triparéza, hydrocefalus s následnou psychomotorickou retardací. Její diagnóza je dětská mozková obrna, spastická diparéza s částečnou triparézou pravé horní končetiny. Sofi je imobilní, pohyb na invalidním vozíku či samostatné lezení po čtyřech.

Sofie byla odmalička hodně tvrdohlavá dívenka, kdy jí lékaři po narození nedávali žádné šance na přežití, a když, tak z ní bude „ležák“ naprosto nekomunikativní. Díky její tvrdohlavosti a samozřejmě i včasné péče o ni, jak ze strany různých odborníků, tak i rodiny je dnes Sofí usměvavou, optimistickou dívkou, která komunikuje a má zájem o vše nové.

Sofiin stav se za poslední roky výrazně zhoršil, kdy má obrovskou skoliózu a i propadlý hrudník na levé straně – kácí se nám doprava. Sofii ubývá svalstvo, kosti ji neudrží. Sofii byla nabídnuta operace páteře, která spočívá v tom, že bude mít na každé straně v každém obratlu šrouby, na které se z obou stran páteře po celé délce zad připevní dvě tyče. Tyto tyče jdou k připevnění dále do kyčlí, aby se zafixovaly. Pokud Sofii necháme operovat, tak to bude mít za následek nejen ukrutné bolesti, jelikož se v tomto případě nemůže dát epidural, ale i znemožnění samotného Sofiinýho života z pohledu mobility. S tyčemi v zádech se Sofie již nikdy neohne, když jí něco spadne, tak si to nesebere. Nenahne se pro nic, neotočí se. Zdravý člověk, který používá nohy, by se otočil na nohou, přešlápnul by si, Sofí ne. Sofie se po této operaci z postele již sama neposadí, vždy bude muset mít u sebe někoho, kdo ji vždy převrátí na bok, posadí, vyzvedne, zapolohuje… Nedokážu si ani domyslet, jaký by to byl pro ni život. Stal by se z ní „ležák“, kdy se budu starat po nějakém čase o její dekubity. Sofí je slečna, která chce žít, má ráda výlety, procházky po lese, muzikály, koncerty… miluje život tím svým způsobem.

Sofie v minulém roce absolvovala v Centru Hájek 3 pobyty a letos v dubnu 1 pobyt, kdy jsou výsledky úžasné.  CENTRUM HÁJEK nabízí mimořádně široké portoflio rehabilitačních metod a doprovodných terapií. Léčba dětské mozkové obrny (DMO) je jejich hlavním léčebným programem. Mají vynikající přístup k postiženým dětem, kdy výsledky terapií jsou úžasné. Mají ty nejlepší rehabilitační pracovníky v České republice, kteří se právě specializují na diagnózy, kterými trpí Sofie. V neposlední řadě musím uvést i vynikající přístup, kdy pracovníci mají k těmto dětem vztah, umí si s nimi poradit, hezky promluvit, aby docílili jen těch nejlepších výsledků.

Od rehabilitace si slibujeme, že se Sofí nejen posune motoricky, posílí svalstvo a posune se dopředu psychicky. Nejdůležitější, a proč to vše děláme je hlavně to, že se Sofi operaci páteře vyhne, jelikož to už je poslední možnost, protože tato operace omezí Sofii natolik, že se sama nepohne.

Dle názoru lékařů, Sofie má šanci se operaci vyhnout, nicméně to od Sofie vyžaduje pravidelnou intenzivní rehabilitaci.

Ze zdravotních důvodů mé dcery prosím o zařazení do Vašeho programu REHA ES pro rok 2019 na uvedený rehabilitační pobyt. Předem děkuji za projednání mé žádosti.

S přáním hezkých jarních dní Vítková Markéta