Chtěli jsme vám moc poděkovat za váš veliký dar pro naší Emmičku. Slova ani nedokáží vystihnout co to pro nás znamená.

Emmička má SMA 2.typu (spinální svalovou atrofii) k jejímu životu jsou potřeba 2 hlavní věci a těmi jsou podávání léku (Spinraza) a pravidelná rehabilitace. Ani bez jedné věci by se nám nedařilo progres nemoci pozastavit. Snažíme se Emmičce  poskytnout tu nejlepší péči co je jen možná, ale pro nás jako průměrnou rodinu je to finančně náročné. V Centrum Hájek navštěvujeme několikrát ročně 2týdenní intenzivní rehabilitaci Thera suit. Díky vám Emmička absolvovala svůj další kurz Thera suitu. Emmička si to užila.

Kromě fyzioterapie také měla masáže, vodoléčbu, SRT, speciální pedagogiku, ergoterapii, rašelinové zábaly,… program byl opravdu obsáhlý. Fyzicky náročné terapie střídaly relaxační. Posíláme pozdrav a srdečné díky.

S pozdravem Emma Hájková s rodinouNáš příběh začíná asi stejně jako příběh jiných rodin. Čekali jsme naše první dítě, koupili byt, celkem se nám dařilo. Nemohli jsme se dočkat našeho malého ‘velkého’ zázraku, až přijde na svět. Porod byl krásný, rychlý a bez komplikací. Vývoj Emmičky byl podle tabulek. Teprve až okolo 11. měsíce se začala opožďovat. Jen lezla a žádné známky stavění. Začali jsme chodit na rehabilitace a pilně cvičili. V patnácti měsících se konečně začala stavět a obcházet nábytek, ale všimli jsme si špatného držení chodidel ve stoje. Dávali jsme tomu čas a cvičili dál. Postupně jsme procházeli různými vyšetřeními, která byla všechny v pořádku.

V červnu 2018 Emmička přestala stát. Už se vůbec neudržela na nožičkách. Snažili jsme se myslet pozitivně, tak jsme se nijak neznepokojovali a říkali jsme si, že už je asi přetažená. Rehabilitace, plavání a hipoterapie (rehabilitace za pomoci koní) je toho asi na ní moc a je unavená. Poslali nás ještě na genetické testy.

8. srpna, pár dní před 2. narozeninami Emmičky, jsme si jeli pro výsledky, v ten den se nám zcela obrátil život. Oznámili nám, že Emmička má spinální muskulární atrofii II. typu(SMA)nikdy nebude chodit, bude se to zhoršovat. Nevyživují se jí svaly a zatím na to není lék. Když slyšíte tato slova, připadáte si jako ve zlém snu a hlavou Vám proběhnou nejčernější myšlenky. Shromaždovali jsme co nejvíce informací o této nemoci a zjistili jsme, že existuje jeden lék(spinraza), který tuhle nemoc dokáže pozastavit, ale i v tomhle je háček. Jedna aplikace stojí 2 miliony a obvykle ji  nehradí zdravotní pojišťovna. Měli jsme obrovské štěstí, protože si nás vzala do péče paní doktorka(J.H.), která podala žádost na pojišťovnu a ta nám schválila pět dávek.

Pomalu se seznamujeme se zdravotními pomůckami, které jsou nezbytné (vozíček, polohovací sedačka,vertikalizaror, kašlací asistent,…). Začali sme jezdit na rehabilitační pobyty, kde získáváme nové zkušenosti. Emmička je úžasná osobnost, dává nám najevo svou lásku, a to je pro nás ten největší hnací motor, co nám dodává sílu bojovat dál. Momentálně má Emmička zasebou 6 Spinraz(lék, který potřebuje každé 4 měsíce, jinak dojde ke zhoršení stavu.) a 3 rehabilitační pobyty. Naštěstí se její zdravotní stav po první aplikaci více méně stabilizoval, větší zhoršení zatím nejsou. Rádi bychom toho co nejvíce využili a více se zaměřili na odbornou rehabilitaci.