Jsem matkou pětiletého úžasného chlapečka Adámka.  Že je s Adámkem něco v nepořádku, jsme si všimli až v jeho osmi měsících, kdy se ještě nedokázal sám otočit na bříško. Těhotenství i porod byl v pořádku a bez problémů. Podstoupili jsme veškerá odborná vyšetření, která dopadla dobře a začali cvičit Vojtovu metodu. Syn dostal diagnózu centrální svalové hypotonie, tedy ochablé svalstvo celého těla, ale nic nenasvědčovalo tomu, že by byl nějak  vážněji nemocný či dokonce postižený.

Momentálně je Adámkovi pět let a stále nemluví, nechodí a mentálně je na tom jako roční dítě. Do diagnózy mu přibyla těžká psychomotorická retardace a mikrocefalie. Ač jsme prošli několikrát všechna dostupná lékařská vyšetření, lékaři nevědí příčinu synova stavu. Hloubková genetika ani jiné nabídnuté metody nic neprokázaly.

Do lázní jezdíme od Adámkových prvních narozenin, ale cvičení je tam velmi málo. Podle mě to pro dítě s tak závažnou ohybovou vadou, jen ztráta vzácného času. Začali jsme tedy vyhledávat účinnější rehabilitaci, která je ovšem obrovsky nákladná. Nyní jezdíme do Centra Hájek specializovaného na metodu oblečku Thera-Suit.

Adámek se pomaličku, ale jistě zlepšuje. Díky speciální školce Kaňka a intenzivní rehabilitaci je každým měsícem kousíček blíž k tomu aby jednou mohl alespoň trochu samostatně fungovat.

Veliké díky.

S pozdravem Jana Kouřilová a Adámek G. Mihál